Efikasno upravljanje vremenom je bitan faktor planiranja i realizovanja nastave
Rad u sistemu obrazovanju se vrtoglavo promenio u proteklih 20 godina. Razloga za to je puno, a jedan od najvećih je da obrazovanje prati sve brži i obimniji tehnološki razvoj koji i te kako menja naše profesionalne izazove i zadatke. Kako bismo uspešno izbalansirali školske i privatne obaveze potrebno je da dobro upravljamo svojim vremenom (time menagment).
Svako od nas želi da izbegne status osobe koja svuda žuri, a nigde ne stiže, odnosno puno radi bez vidljivih rezultata. Na sve ovo onlajn nastava postavlja neka nova pravila rada u kojima se poljavljuju potpuno novi načini kreiranja i vođenja časova tako da je dobro planiranje i upravljanje vremenom nova bitna stvar u našoj profesiji.
Na sreću, postoje modeli i matrice koje na jednostavan način mogu da nam pomognu u boljem upravljanju zadacima i uz pomoć kojih možete povećati svoju učinkovitost u radu.
Kako funcioniše „bitno – nebitno“ matrica?
Naša organizacija sa uspehom koristi Ajzenahauerovu metodu (matricu) koja je poznata i pod imenom „bitno-nebitno“ kutija. Reč je zapravo o jednostavnom načinu selektovanja zadataka, odnosno obaveza koje imate u toku dana ili radne nedelje i sastoji se u tome da stvari koje se nalaze u vašim kalendarima i planerima selektujete kroz dva kriterijuma: koliko su oni bitni (važni) i koliko su hitni (urgentni).