Mobilne aplikacije kao nastavna sredstva
Tržište mobilnih aplikacija svakodnevno se razvija i proširuje novim platformama koje mogu da olakšaju, ubrzaju i modernizuju proces pripreme i realizacije nastave.
Proces prenošenja znanja je nedeljivo povezan sa razvojem nastavnih sredstava. Tehnološki razvoj ide ruku pod ruku sa novitetima u obrazovanju i taj ciklus traje od prvih abakusa, pa do današnjih računara i mobilnih aplikacija.
Istraživanja pokazuju da se svake godine povećava vreme koje svakodnevno provodimo koristeći pametne telefone. Trenutno je to 6 sati dnevno, koje provedemo koristeći neke od mobilnih aplikacija.
- Po broju preuzimanja među mobilnim aplikacijama prednjače video igrice koje čine 30% sveukupnog sadržaja na Google play i Apple store servisima.
- Na trećem mestu po učestalosti preuzimanja (10%) na mobilnim servisima nalaze se aplikacije iz domena edukacije.
- Skoro 80% korisnika interneta do sadržaja i informacija dolazi preko mobilnih aplikacija, a tek nešto manje od 20 % do informacija dolazi preko veb sajtova.
- 76% „milenijalaca“ smatra da je mobilni telefon beskoristan bez mobilnih aplikacija. Izvor mindsea.com
Kada još dodamo da najviše vremena na mobilnim uređejima provode učenici osnovnih i srednjih škola, jasno nam je zašto treba da pratimo dešavanja na tržištu mobilnih aplikacija.
Ohrabrujuće stvari su da među mobilnim aplikacijama možemo pronaći zaista, ali zaista, veliki broj onih koje možemo koristiti kao nastavna sredstva.
U ovom blog postu opisali smo 4 mobilne aplikacije koje mogu da poprilično osveže i oboje vašu nastavu, odnosno povećaju interaktivnost tokom onlajn ili časova u školi.