Realizacija onlajn odeljenjskih veća sastoji se iz dva dela: organizacija dešavanja i tehnička organizacija.
Organizacija dešavanja
Pod organizacijom dešavanja podrazumevamo nekoliko koraka:
- određivanje tehničkog administratora,
- definisanje strukture video sastanka,
- određivanje moderatora onlajn sastanka,
- definisanje pravila i načina rada.
Tehnički administrator je najčešće osoba u ustanovi koja je dobra u korišćenju računara i određenih aplikacija. Na žalost, to su uglavnom već izmučeni i previše ekspolatisani nastavnici informatike. Nekako se podrazumeva da oni ovo znaju. Njihova uloga (ako prihvate ulogu tehničkog administratora) je da pošalju kolegama kratko uputstvo kako da učestvuju u onlajn većima i da naprave onlajn „video sobu“ u kojoj će se održati veća.
Definisanje strukture video sastanka je izbor modela video sastanka, odnosno da li želite da se sva veća realizuju u toku jednog video sastanka ili želite da za svako odeljenjsko veće imate posebne video sastanke. Ovde je ispravnija druga varijanta, u kojoj postoje posebni video pozivi, odnosno video konferencije za svako odeljenjsko veće, ali tada može doći do komplikacije, jer će nastavnici dobiti puno poziva za odeljenjska veća i mogu se lako zbuniti.
Takođe, ako napravite raspored da odeljenjsko veće traje 15 minuta, može se desiti da se jadno veće ne završi, a da odeljenjski starešina pošalje poziv za sledeće veće i onda će neki članovi morati da budu prisutni istovremeno na dva veća.
Zato predlažemo varijatu da se napravi jedan video poziv i da se nastavnici unutar njega smenjuju kako se menjaju odeljenjska veća. Npr. jedno veće krene u neko vreme i na njemu su prisutni nastavnici tog veća. Kada se ono završi, ovi nastavnici se utišaju ili se odjave sa video sastanka, a prijave se drugi nastavnici za drugo odeljenjsko veće. Tako se nastavnici smenjuju u istom video pozivu, slično kao kada se u školi smenjuju nastavnici u jednoj prostoriji u kojoj se održavaju veća.
Moderator video poziva je osoba koja će pratiti rad veća. Najčešće je to pedagog ili psiholog koji obaveštava prisutne da počinje sledeće veće, daje reč odeljenjskom starešini i prilikom završetka tog veća poziva druge nastavnike.
S obzirom na to da članovi veća sastancima prisustvuju od kuće, potrebno je definisati određena pravila. Ta pravila uglavnom se odnose na to da svi učesnici utišaju mikrofone i uključe kamere dok izlaže odeljenjski starešina. Kada neko želi nešto da kaže, podigne ruku, kao na veću u školi i odeljenjski starešina mu zatim odobri uključivanje mikrofona.
Ovde je jako važno da se vodi računa o toku komunikacije, jer često se dešava da zvuk kasni i onda član veća priča nešto, a ne čuje da je neko drugi počeo da priča i nastane haos jer svi ostali čuju nekoliko članova. Zato je važno da većima prisustvuje tehnički administrator.