Mape uma u funkciji nastavnog procesa
Neakreditovan seminar
Broj bodova: 24
Trajanje: 3 sedmice
Cena: 1800 dinara
Obrada odlične nastavne metode koja deluje veoma jednostavno, ali se ne koristi u njenom punom sjaju. Na seminaru ćemo prikazati didaktiku ove nastavne metode u učionici, ali i njenu onlajn varijantu.
Ne propustite!
- Nastavnicima razredne nastave u osnovnim školama
- Nastavnicima predmetne nastave u gimanzijama i srednjim stručnim školama
- Vaspitačima
- Stručnim saradnicima i direktorima
Šta je tehnika mape uma?
Tehnika mape uma u nastavi je izuzetno efikasan način za uočavanje, analiziranje i prikazivanje informacija u vidu slike ili dijagrama. Mape uma su asocijativno, kreativno i logičko sredstvo za izradu beleški koje tačno „preslikavaju“ vaše ideje na papir ili u digitalni format.
Mape uma su moćno nastavno sredstvo za jednostavno pamćenje i razumevanje velike količine informacija. Uz pomoć dijagrama, sačinjenog od boja, slova, simbola i linija, pomažemo mozgu da na vizuelno upečatljiv i logičan način brže, lakše i dugotrajnije skladišti ono što želimo, pri čemu je prisećanje i povezivanje informacija i ideja mnogo efikasnije i sadržajnije.
- Šta je mapa uma i čemu služi? – U ovoj temi ćemo se bliže upoznati sa pojmom mapa uma, olujom ideja, kao i sa procesom mapiranja uma i načina crtanja mapa.
- Mape uma u akciji – U drugoj temi upoznaćete se sa pravilima mapiranja misli, videćete koje zadatke možete rešiti pomoću mentalnih mapa kao i kako mape uma možete iskoristiti u obrazovne svrhe u nastavi;
- Kako napraviti digitalnu mapu i upotrebiti mapu uma na času? – U trećoj temi ćete se upoznati sa programima i veb-alatima za izradu digitalne mape, kao i sa metodama kako da mape primenite u nastavi.
- Završni rad – U ovoj temi vas očekuje rezime seminara, ali i izrada završnog zadatka u kome ćete izraditi materijal za jedan vaš čas.
Milan Jovanović
Nastavnik istorije u OŠ “Rade Drainac” od 2010. godine. Rođen u Beogradu (SFRJ), u istom gradu započeo studije istorije na Filozofskom fakultetu (SR Jugoslavija), završio ih u državi Srbiji i Crnoj Gori, a istoriju predaje u Republici Srbiji. Od 2011. autor sajta i android aplikacije Na času istorije. Recenzent udžbenika istorije za 5. i 6. razred, autor elektronskog udžbenika za 5. i 6. razred , koautor testova za 5. razred i autor testova za 6. razred (Data Status). Predsednik udruženja građana “Centar za edukaciju i društveno angažovanje”.
Pitanja koja ste pitali i naši odgovori
Pomoću ovog alata moći ćete da unapredite nastavni proces, držite zanimljivije časove i podignete svoja i učenička postignuća na viši nivo. Znaćete kako da upotrebite mape uma na času kao i kako da ih koristite prilikom donošenja odluka, rešavanja problema, planiranja, određivanja prioriteta, pravljenja beležaka, držanja prezentacija. Pomoću ove tehnike stvaraćete jedinstvene mape vaših misli i misli vaših učenika.
Minimalna oprema je računar (laptop ili desktop, sve jedno) sa operativnim sistemom Windows 7 ili novijim i internet konekcija. Računar ne treba da bude preterano jak i skup, ali je neophodno da lepo radi (ne koči, ne blokira …). Nije neophodno da imate pametni telefon, mada možete seminar pratiti i preko telefona, ali da biste uradili zadatke, neophodan je računar.
Najvažnije je da imate dobru vezu sa internetom i da umete da koristite neki od programa za pregledavanje internet sadržaja (Google Chrome, Firefox Mozilla …). To je neophodno za početak, a sve ostale programe neophodne za kreiranje mapa uma dobićete na samom seminaru, kao i uputstvo za rad sa njima.
Nije neophodno da imate neko veliko predznanje, ali da biste što brže i lakše realizovali zadatke, potrebno je da niste početnik. Seminar nije tehnički previše zahtevan ali je ipak neophodno da dobro poznajete svoj računar. Sigurni smo da i početnici mogu da nauče sve što je na ovom seminaru, ali će im biti možda potrebno malo više vremena. To je jedina razlika, odnosno razlika je u vremenu potrebnom za izradu zadataka.