Komunikacija vaspitača i roditelja - osnova dobre saradnje
Neakreditovan seminar
Broj bodova: 32
Trajanje: 4 sedmice
Cena: 2100 dinara
Seminar koji daje znanje i razvija veštine koje su nam neophodne za uspešan rad. I ako to ne podrazumeva direktan rad sa decom, često su najveći problem roditelji, a na ovom seminaru naučićete kako da rešavate te probleme.
- Vaspitačima u predškolskoj ustanovi
- Medicinskim sestrama – vaspitačima
- Stručnim saradnicima u predškolskoj ustanovi
Da bi se dete moglo razvijati u svim svojim potencijalima neophodna je usklađenost porodice i vrtića. Saradnja sa roditeljima je jedan od uslova realizovanja kvalitetne prakse sa decom.
Da li se i vi u svojoj praksi susrećete sa raznim izazovima i dilemama kao što su:
- Kako uspostaviti kvalitetnu saradnju sa roditeljima?
- Kako da uspostavim odnos poverenja?
- Kako ih informisati o različitim pitanjima vezanih za razvoj njihovog deteta?
- Kako ih uključiti u život vaspitne grupe?
- Da li na dobar način prenosim informacije?
- Kako primiti informacije i reakcije roditelja?
- Koje oblike saranje da realizujem u određenim situacijama?
- Na koji način osmisliti i isplanirati neke od oblika saranje sa roditeljima (individualni razgovor, radionicu….)? i sl.
Seminar je nastao kao odgovor na ova i mnoga druga pitanja… Iz mnoštva materijala i same prakse izdvojeno je ono što je primenljivo u svakodnevnoj praksi i olakašava je. Cilj je da se, bogati postojeće znanje i iskustvo vaspitača, medicinske sestre-vaspitača, stručnih saradnika u oblasti saradnje sa porodicom kroz konkretne komunikativne tehnike i primere njihove upotrebe kao i kroz upoznavanje sa metodama realizacije individualnih, edukativnih i drugih oblika saradnje.
- Saradnja sa roditeljima kroz teoriju i dokumenta – Kroz ovu temu ćemo se upoznati sa regulisanjem saradnje vrtića i porodice, značajem same saradnje, kao i sa teorijskim pristupom saradnji, tipovima ličnosti roditelja i njihovim reakcijama.
- Komunikacija kao osnov dobrog odnosa – Razmotrićemo principe kvalitetne komunikacije i upoznati tehnike (kroz opise i primere njihove primene) koje nam omogućavaju dobru komunikaciju sa sagovornicima.
- Oblici saradnje sa roditeljima – Dopunićemo postojeće znanje o oblicima saradnje sa roditeljima kroz analizu pojedinačnih oblika saranje, njihove primene i važnosti. Takođe ćemo imati prilike da se sretnemo sa predlozima planiranja i realizacije istih.
- Saradnja sa roditeljima dece sa smetnjama u razvoju – Da bi smo imali kvalitetniji odnos sa roditeljima dece sa smetnjama u razvoju najpre ćemo se upoznati sa fazama koje roditelji prolaze prilikom prihvatanja deta, a potom ćemo se posvetiti oblicima saranje sa njima.
Nataša Džigurski
Od detinjstva voli druženje i rad sa decom. Od 2001. radi kao vaspitačica u predškolskoj ustanovi. Trudi se da svoju praksu obogati novim metodama i pristupima. Zagovornik je celoživotnog učenja. Izučava veštine dobre komunikacije, psihologije, primene digitalnih tehnologija u vaspitno-obrazovnom radu i druge srodne teme. Stava je da je znanje vredno jedino ako se primeni i deli. Polazeći od toga u svojoj praksi sa decom i roditeljima trudi se da primeni sve naučeno. Zaljubljenik je u prirodu, reke, i uživa u kreativnom stvaranju.
Pitanja koja ste pitali i naši odgovori
Nakon ovog seminara znaćete kako brže i lakše da uspostavite odnos poverenja sa roditeljima, kako da im saopštite neke, ne tako lepe informacije, kako da sa njima kvalitetno komunicirate. Saznaćete zašto roditelji imaju neke reakcije i kako vi da reagujete tom prilikom. Proširićete svoje znanje o planiranju i realizaciji različitih oblika saradnje. Dobićete alate i materijale koje ćete moći odmah primeniti u praksi.
Minimalna oprema je računar (laptop ili desktop, sve jedno) sa operativnim sistemom Windows 7 ili novijim i internet konekcija. Računar ne treba da bude preterano jak i skup, ali je neophodno da lepo radi (ne koči, ne blokira …). Nije neophodno da imate pametni telefon, mada možete seminar pratiti i preko telefona, ali da biste uradili zadatke, neophodan je računar.
Najvažnije je da imate dobru vezu sa internetom i da umete da koristite neki od programa za pregledavanje internet sadržaja (Google Chrome, Firefox Mozilla…). To je neophodno za početak, a sve ostale programe neophodne za izradu zadataka i praćenje sadržaja dobićete na samom seminaru, kao i uputstvo za rad sa njima.
Nije neophodno da imate neko veliko predznanje, ali da biste što brže i lakše realizovali zadatke, potrebno je da niste početnik. Seminar nije tehnički previše zahtevan ali je ipak neophodno da dobro poznajete svoj računar. Sigurni smo da i početnici mogu da nauče sve što je na ovom seminaru, ali će im biti možda potrebno malo više vremena.